چهار عمل در هنگام خواب

Image result for ?حضرت زهرا?‎

یکی از اعمالی که هم کم مئونه است و هم پر محتوا و پر ثمر، دستورالعملی است که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، انجامش را به حضرت زهرا سلام الله علیه، پیشنهاد کرده اند: و آن عبارت است از اینکه:

حضرت زهرا فرمودند: پدرم نزدم آمدند، و من کم کم برای خوابیدن آماده می شدم، به من فرمودند: دخترم: نخواب، مگر آنکه چهار عمل انجام داده باشی؛

  • 1.       ختم قرآن
  • 2.      شافع قرار دادن انبیاء
  • 3.      راضی کردن مومنین از خودت
  • 4.      و انجام حج و عمره

سپس مشغول نماز شدند: من صبر کردم تا نمازشان تمام شود، در آن وقت به ایشان گفتم: پدرم من که در این حالت، توان انجام این اعمال را ندارم! حضرت رسول صلی الله علیه و آله، تبسمی نمودند و فرمودند: اگر سوره توحید را سه مرتبه بخوانی، مثل آن است که قرآن را ختم نمودی، و اگر از طرف من و انبیاء قبل از من نماز بخوانی، ما در روز قیامت از تو شفاعت خواهیم نمود. و اگر برای مومنین اسغفار نمایی، همه آنها را نسبت به خودت راضی کرده ای، و اگر بگویی: سبحان اللّه و الحمد للّه و لا إله إلّا اللّه و اللّه أکبر؛ حج و عمره انجام داده ای. [1][1] (عوالم العلوم و المعارف‏، ج‏11-قسم-2-فاطمةس، ص: 857)؛ خلاصة الأذکار: عن الزهراء صلوات اللّه علیها قالت: دخل علیّ رسول اللّه و قد افترشت‏ فراشی للنوم، فقال: یا فاطمة، لا تنامی إلّا و قد عملت أربعة: ختمت القرآن، و جعلت الأنبیاء شفعاءک، و أرضیت المؤمنین عن نفسک، و حججت و اعتمرت، قال هذا، و أخذ فی الصلاة، فصبرت حتّى أتمّ صلاته. قلت: یا رسول اللّه، أمرت بأربعة لا أقدر علیها فی هذا الحال. فتبسّم صلى اللّه علیه و آله و سلم و قال: إذا قرأت‏ «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ» ثلاث مرّات فکأنّک ختمت القرآن؛ و إذا صلّیت علیّ و على الأنبیاء قبلی کنّا شفعاءک یوم القیامة؛ و إذا استغفرت للمؤمنین رضوا کلّهم عنک، و إذا قلت: سبحان اللّه و الحمد للّه و لا إله إلّا اللّه و اللّه أکبر، فقد حججت و اعتمرت.


برچسب ها : حضرت زهرا برچسب ها : فاطمه برچسب ها : فاطمیه برچسب ها : عبادت برچسب ها : 4 عمل پر محتوا